DolarForum

Yurtdışında Çalışmak

Yurt dışında iş imkânı bulmak ya da yurt dışına çıkmak herkesin hayalidir. Yurt dışında çalışmanın birçok avantajı olduğu gibi bazı özelliklede psikolojik olarak sizi zorlayan olumsuz yanları olabilir. Bu yüzden yurt dışında çalışmadan önce, çalışacağınız ülkenin size uygun şartlar sağlayıp sağlamadığına, gerekli resmi işlemlerin tam olarak yapılacağına ve uygun çalışma koşullarını sizler için sunup sunmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Birçok kişinin merak ettiği soruların başında, Yurt dışında çalışmak için nerelere başvurmalıyım, yurt dışında çalışmak için hangi belgeler gerekir? Gibi sorular gelmektedir. Bu yazımızda sizler için tüm bu soruların cevaplarını bir araya getirdik.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Yapılması Gerekenler?

Öncelikle yurt dışında çalışmak için kesin kararanı vermiş bireylerin, uzmanlık ve ilgi alanlarına göre, hangi ülkede ve hangi iş sahasında çalışmak istediğini belirlemeleri gerekmektedir. Günümüzde ister yurt içi ister yurt dışı olsun çalışacağınız alanı net bir şekilde belirlemez ve herhangi bir uzmanlığa sahip olmazsanız, iş bulma süreciniz büyük ölçüde uzayacaktır. Elbette yurt dışında çalışmak için sahip olmanız gereken en önemli özelliklerden biri de yabancı dil bilgisidir. Şayet çalışılmak istenen ülkenin dili ya da hizmet verdiği yabancı dili bilmiyorsanız, yurt dışında iyi bir kariyer yapmanız neredeyse imkânsızdır. Yurt dışında çalışmak için meslekler ve sahip olmanız gereken özellikler kısaca şunlardır;

  • İyi düzeyde yabancı dil bilgisi
  • Herhangi bir alanda uzmanlık sahibi olmanız
  • Güçlü sosyal beceriler vb.

Bu üç özellik sizin yurt dışında çalışmak için sahip olmanız gereken en temel özelliklerdir.

Yurt Dışında Çalışmak İçin Tercih Edilen Ülkeler?

Günümüzde hangi ülkede olursa olsunlar insanlar başka bir ülkede çalışma hayali kurmaktadırlar. Bu durumun başlıca nedeni elbette yabancı dillerini geliştirmek ve özgeçmişlerine iyi referanslar ekleyebilmek içindir. Peki, insanların çalışmak için en çok tercih ettiği ülkeler nerelerdir? Uluslararası bir firma tarafından yapılan ankete göre;

  • Singapur
  • Norveç
  • Yeni Zellanda
  • Almanya
  • Kanada
Tüketici Mahkemesi Nedir, Nasıl Başvurulur?

Dünyada en çok tercih edilen ilk beş ülke kısaca bu şekildedir. Yurt dışı iş ilanları için öncelikle size en uygun ülkeyi ardından da çalışmak istediğiniz sektörü belirlemeniz yurt dışında çalışmak için atacağınız ilk adımdır.

Editör

3 comments

  • Yurdışında çalışmak gerçekten güzel hayal özellikle dövizlerin ülkemize göre aşırı yüksek olduğu şu günlerde , döviz olarak maaş alabileceğimiz iş bulmak gerçekten zor. Çoğu kişi bu hayallerini gerçekleştirsede büyük bir çoğunluk icin sadece hayal olarak kaliyor . Çünkü sağlam ve güvenlik şirket bulmak zor ki birde yolunu yordamını bilmediğiniz ülkelerde..

  • Çoğu kişinin hayalidir tabi benim de hayalimdi yurt dışında çalışmak ama malum dil olmayınca kaldık buralarda memur olduk bu saatten sonra gezmeye bile zor gideriz malum dolar kuru.