DolarForum

Emekliye İcra Gelir Mi? Emekliye Uygulanıyor Mu

Borcu olan emeklilerin cevabını en merak ettiği sorulardan bir tanesi; emekliye icra gelir mi ve emekliye haciz var mı sorularıdır. Bu soruların cevabı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer almaktadır ve 93. maddede açıkca ortaya konulmuştur. Bu kanun maddesine göre, emeklilerin maaşına haciz konulabilmektedir fakat hacze konu olan durumlara yine kanun maddesi ile sınırlılık getirilmiştir. Buna göre; emeklilerin maaşına sadece iki durumda haciz gelebilir, bunlar:

  • Nafaka borcu nedeniyle
  • SGK borcu nedeniyledir.

Bu iki durum dışında kalan tüm borçlarda, emeklinin onayı (muvafakat) olmaksızın haciz uygulanması mümkün değildir.

Nafaka borcu ya da SGK borcu nedeniyle maaşa gelen haciz de belli bir oranı vardır ve bu orana göre, bir emekli maaşının yalnızca dörtte birine haciz uygulanabilir.

Genel olarak bir borçluya, alacaklının dava açması ya da icra müdürlüklerine başvuru yapması neticesinde icra gelebilmekte ve mal varlıkları ile sahip oldukları eşyalara haciz işlemleri uygulanabilmektedir. Fakat bu durum, emekli maaşına haciz işlemi uygulanmasında, her durumda geçerli değildir.

Borçlunun Muvafakat Vermesi Ne Demektir?

Muvafakat, onay verme razı olma durumudur. Bir emekliye haciz uygulanabilmesi için, SGK ve nafaka borcu dışındaki tüm borçları için borçlu olan emeklinin muvafakatname vermesi gerekmektedir. Ancak böylelikle alacaklılar, alacaklarını borçlu olan emekliden tahsil edebilmektedirler. Aynı zamanda, emekliler de borçlarını maaşlarından dörtte bir kesinti yapılması ile parça parça ödeme imkânına kavuşmaktadır.

Çoğu zaman emekliler, borçlarına karşılık muvafakatname vermekte ve sonra geçinmedikleri için pişman olmaktadırlar. Bu durumda, emeklilerin şikâyet hakları vardır. Fakat emeklilerin geçinemediklerini ispat etmesi gerekmektedir. İspat ile birlikte, mahkemenin kişiye hak vermesi durumunda maaş haczi de durdurulmaktadır.

İznim Olmadan Maaşıma Haciz Kondu, Ne Yapmalıyım?

Emekliye icra yolu açık mıdır? diye soruyorsanız bunun cevabı evettir. Yani emekli bir kişinin malına, eşyasına icra gelebilir fakat emekli maaşına haciz işleminin yapılması mümkün değildir; bu konuda yargıtay kararı mevcuttur. Dolayısı ile SGK ve nafaka borcu dışındaki borçlardan dolayı, emekli maaşına haciz konmuş kişilerin itiraz etme hakkı vardır ve böyle bir durumda emeklilerin, ilgili icra müdürlüklerine gidip haciz konulan maaşın, emekli maaşı olduğunu bildirmeleri gerekmektedir.

  Havale ve EFT Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

 

dolarforum

Add comment